2012

Wakacje z Fortum! Niezwykła wyprawa rowerowa: „Z Hałdy do Skandynawii”

Grupa śląskich dzieci pojechała w lipcu na dwutygodniowy rajd rowerowy, którego celem było zdobycie Przylądka Północnego. Wyjazd odbył się w ramach programu „Z Hałdy do Skandynawii”, powstałego z inicjatywy koncernu energetycznego Fortum i realizowanego we współpracy z Fundacją Ulica i AWF Katowice. Jego celem było wyrównanie szans i aktywizacja dzieci z Górnego Śląska.
Uczestnicy programu Fortum i Fundacji Ulica „Z Hałdy do Skandynawii” przemierzyli ponad 770 kilometrów wzdłuż północnego wybrzeża Norwegii. Młodzież pokonywała dziennie od 60 do nawet 96 km, często w trudnych warunkach pogodowych. Rowerzyści ze Śląska nierzadko musieli jechać przy temperaturze około 10°C, której towarzyszył porywisty, mroźny wiatr oraz deszcz. Największymi wyzwaniami były jednak odcinki w tunelach, np. tunel o długości 7 km, usytuowany na wysokości 212 m n.p.m.
„Dzieci ze Śląska świetnie radziły sobie z codziennymi wyzwaniami. W trakcie wyprawy rowerowej wykazywały się ogromną wytrwałością i determinacją. Musiały walczyć nie tylko z dystansem, momentami trudną pogodą, ale również z własnymi słabościami i zmęczeniem. Jednak radość ze zdobycia Nordkapp była tak wielka, że zrekompensowała im w całości wysiłek.” – mówi Adrian Kowalski z Fundacji Ulica.
 

 

Fortum lubi teatr, zwłaszcza dla dzieci

Fortum wsparło inicjatywę „Lato z Teatrem”, prowadzoną przez Teatr Nowy w Zabrzu. Przez dwa pierwsze tygodnie wakacji młodzi ludzie uczestniczyli w codziennych, 6-godzinnych zajęciach, łączących elementy zabawy i wypoczynku, z intensywną edukacją teatralną oraz pracą twórczą nad spektaklem, który zaprezentowany został na zakończenie warsztatów. Przedstawienie oparte na tekście Marty Guśniowskiej „Pod-grzybek” łączyło różne gatunki i techniki teatralne, m.in. lalki, pantomimę, piosenkę i taniec, z elementami teatru dramatycznego. 
Tegoroczna edycja projektu „Lato z Teatrem” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży z Zabrza. Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów. Ostatecznie zakwalifikowano 56 osób w wieku od 9 do 18 lat. Ten ciekawy pomysł na twórcze spędzenie pierwszych dni wakacji – wsparło Fortum, które rozumie, że energia … to różnorodne odsłony mocy.


 

Miasteczko Sportowe w Bytomiu: emocje sportowe i koncertowe


Na terenie kąpieliska otwartego przy ulicy Wrocławskiej w Bytomiu stanęło Miasteczko Sportowe Fortum. Uroczyste otwarcie odbyło się 8 czerwca o godz. 16.00, czyli w dniu oficjalnego rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Wstęp do miasteczka - całkowicie bezpłatny.
W Miasteczku Sportowym Fortum zainstalowane zostały ekrany, każdy o przekątnej 3 metry, na których wyświetlane były bezpośrednie transmisje z meczów rozgrywanych w ramach Euro 2012 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Oprócz ekranów, istotnym elementem miasteczka była scena, na której odbywały się koncerty gwiazd polskiej estrady oraz inne wydarzenia kulturalne. Atrakcji nie brakowało także dla najmłodszych. Czekały na nich dmuchane place zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami. Z kolei do dyspozycji młodzieży i dorosłych były boiska do siatkówki plażowej oraz plaża z parasolami.
„Fortum aktywnie działa na Śląsku i zależy nam na tym, żeby być dobrym partnerem dla lokalnej społeczności. Dlatego też, wraz z Urzędem Miasta Bytom, zdecydowaliśmy się na zbudowanie Miasteczka Sportowego Fortum. Mam nadzieję, że dzięki temu wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli razem przeżywać sportowe emocje” – powiedział Andrzej Bąk, dyrektor elektrociepłowni Fortum w Bytomiu.
 

 

Jak Fortum zaistniało na EURO 2012 w Częstochowie

 
Koncern energetyczny Fortum oraz Miasto Częstochowa zaprosili mieszkańców Częstochowy na uroczyste otwarcie Strefy Kibica Euro 2012. Wydarzenie to odbyło się 8 czerwca o godz. 16.00 na placu Biegańskiego w Częstochowie. Wstęp do Strefy był bezpłatny.
 
Wspólna zabawa rozpoczęła się od koncertu częstochowskiej grupy Ampera. Można było posłuchać między innymi skomponowanego specjalnie z okazji Euro 2012 hymnu częstochowskiej Strefy Kibica.
Na diodowym ekranie o wielkości 24 m2 kibice mogli oglądać wszystkie mecze Euro 2012. Relacje z rozgrywek wzbogacił profesjonalny komentarz prezentera sportowego.
Imprezę z okazji otwarcia częstochowskiej Strefy Kibica uświetnił wieczorny występ piosenkarza - Łukasza Mroza, znanego, jako Mrozu.
 
Częstochowska Strefa Kibica była otwarta także dla najmłodszych kibiców. Atrakcji dla dzieci nie brakowało. Maluchy w wieku 3-6 lat mogły spędzić czas w Przedszkolu Kubusia Puchatka, a młodzież w wieku 10-14 lat - w Strefie Gier.
 

 

Oranżeria Fortum – zwycięska praca konkursowa

 
Rozstrzygnięty został konkurs na projekt rewitalizacji Elektrociepłowni w Zabrzu skierowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Nagrodę główną w wysokości 3 tys. zł otrzymali Katarzyna Magiera oraz Piotr Furman – autorzy pracy „Oranżeria Fortum”. Inicjatorem konkursu był koncern energetyczny Fortum.
Jury konkursu na „Opracowanie projektu koncepcyjnego reprezentacyjnej strefy wejściowej do zabytkowych obiektów Elektrociepłowni w Zabrzu” doceniło zwycięską pracę między innymi za podkreślenie osi historycznego założenia Elektrociepłowni - nowymi obiektami. W rozwiązaniu projektowym użyty został przezroczysty materiał, dzięki któremu architektura głównego budynku pozostanie widoczna. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia: pierwszego stopnia – za „Vision Track” autorstwa Dagmary Stąpar i Anny Kłosek oraz drugiego stopnia – za „Green Tape” autorstwa Iwony Dziewierskiej i Agnieszki Stańczyk. 
Konkurs na projekt rewitalizacji elektrociepłowni Fortum w Zabrzu był pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Fortum i Politechniki Śląskiej. Projekt miał uwzględniać historyczną specyfikę terenu, jego symboliczne, funkcjonalne i komunikacyjne znaczenie, a jego wizualizacja miała być przedstawiona w 3D. W skład jury weszli przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Prezydent Miasta Zabrze oraz reprezentanci firmy Fortum. Przewodniczącym kapituły był prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, Dziekan Wydziału Architektury.
 

 

Chłód z ciepła? Czy to możliwe?

 
Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej podjął prace nad znalezieniem optymalnych rozwiązań technicznych umożliwiających produkcję chłodu sieciowego. Do jego wytwarzania będzie wykorzystywane ciepło z miejskich systemów ciepłowniczych. Wsparcia w tych nowatorskich badaniach udzieli naukowcom koncern energetyczny Fortum, który jest właścicielem wrocławskiej sieci ciepłowniczej.
Wyprodukowany w ten sposób chłód zostanie w przyszłości wykorzystany w urządzeniach klimatyzacyjnych w okresie letnim. W ramach współpracy między Politechniką Wrocławską a Fortum, firma udzieli naukowcom wsparcia merytorycznego oraz udostępni im potrzebną infrastrukturę do prowadzenia badań. Ponadto Fortum umożliwi studentom i absolwentom uczelni odbycie praktyk naukowych w swoich zakładach. Dzięki nim uzyskają oni oparty na praktycznych doświadczeniach materiał do prac dyplomowych i habilitacyjnych. Dotychczas, dzięki współpracy Fortum z Politechniką Częstochowską, otwarto już trzy przewody doktorskie.
 

 

Szlachetni partnerzy: Fortum i Fundacja Ulica. 

Wspólne działania na rzecz równych szans dla śląskich dzieci

 
 „Fortum dla Śląskich Dzieci” oraz „Z Hałdy do Skandynawii” – to dwa programy, które powstały z inicjatywy koncernu energetycznego Fortum i są realizowane we współpracy z Fundacją Ulica i AWF Katowice. Ich celem jest pokazanie młodym ludziom ze  Śląska, będącym często w trudnej sytuacji życiowej i pozbawionych perspektyw na przyszłość,  że są w stanie spełnić swoje marzenia, jeśli tylko uwierzą w siebie.
 
Program „Fortum dla Śląskich Dzieci” składa się z dwóch części głównych. Pierwszą są cykliczne spotkania ze znanymi osobami, pochodzącymi z Górnego Śląska, które osiągnęły sukces. Sportowcy, muzycy, dziennikarze i politycy dzielą się z dziećmi swoimi doświadczeniami pokazując, jak wyglądała ich ścieżka kariery. Wzięli w nich udział: Tomasz Sikora, Artur Rojek, Kamil Durczok, Jan Olbrycht, Jerzy Buzek oraz Magdalena Piekorz.
 
Drugim elementem programu są warsztaty podzielone na cztery panele tematyczne – dziennikarski, fotograficzny, muzyczny oraz plastyczny. Zajęcia te mają pomóc dzieciom odkryć ich talenty oraz rozwinąć zainteresowania.
 
Program „Fortum dla Śląskich Dzieci” skierowany jest do młodzieży w wieku 11-14 lat z Zabrza, Bytomia i Katowic. W akcję zaangażowanych jest 40 wolontariuszy, którzy pomagają prowadzić zajęcia w sposób ciekawy oraz zachęcający do dyskusji.
 
Drugim programem Fortum, skierowanym do dzieci ze Śląska jest inicjatywa „Z Hałdy do Skandynawii”. W lipcu 12 śląskich dzieci pojechało do Norwegii, aby tam wziąć udział w wyprawie rowerowej na Przylądek Północny. Aby dotrzeć do celu młodzi Ślązacy przemierzyli ponad 770 km. Wyprawę poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, na których dzieci przygotowywały się kondycyjnie do tak wielkiego wyzwania oraz uczyły się naprawiać i konserwować sprzęt rowerowy. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy oraz eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
 
Kluczowym partnerem Fortum, bez którego realizacja projektów nie byłaby możliwa jest Fundacja Ulica, ale swój wkład mają również AWF w Katowicach i Wojewoda Śląski.
 

„Ciepłe poniedziałki z Fortum”? – chętnie skorzystam

 
W każdy zimowy poniedziałkowy poranek na wrocławian czekały rozgrzewające napoje (kubek kawy lub herbaty) od firmy Fortum. Specjalne brygady Fortum serwowały bezpłatne, gorące napoje zmarzniętym wrocławianom. Między godz. 7.00 a 10.00 można było napić się aromatycznego napoju w 8 najbardziej ruchliwych miejscach przesiadkowych Wrocławia.
Fiński koncern, do którego należy wrocławska sieć ciepłownicza, chciał w ten sposób uprzyjemnić mieszkańcom Wrocławia poniedziałkowe poranki. To już kolejna inicjatywa Fortum, po akcji „Ogrzejmy razem Wrocław”.
 
 
 
 

11/02/2013

X