Fortum alustas kaugjahutusvõrgu ehitamisega Tartus

Fortum Tartu pani eile õhtul maha kaks esimest kaugjahutustoru Soola tn ja Väike-Turu tn vahelise ristmiku alla. See oli esimene samm 1,3 km kaugjahutusvõrgu ehitamises Tartu kesklinnas. Ehitamine jätkub Turu tn suunas.

Fortum Tartu juhatuse esimees Margo Külaots sõnas: ”Eilne õhtu Tartus, mil me kaevasime esimesed kaugjahutustorud Soola ja Väike-Turu tn ristmiku alla oli ajalooline hetk Eesti energeetikasektoris. Kaugjahutus on täiesti uudne lahendus äri- ja kaubandushoonete jahutamiseks nii Eestis kui ka teistes Baltimaades”. 


”Fortumil on väga pikaajalised kogemused kaugjahutuse alal nii Rootsis kui ka Soomes. Stockholmis on näiteks Fortumil üle 600 jahutuskliendi ning jahutusvõrgu pikkus on 200 kilomeetrit. Hea meel on tõdeda, et me saame oma rahvusvaheliste kolleegide nõu ja jõuga arendada midagi uudset ka Eestis”, lisas Külaots. 


Kaugjahutuse projekti plaan näeb ette 13-megavatise jahutusjaama rajamist Emajõe äärde Fortum Tartu Turu 18 kinnistule ning 1,3-kilomeetrise kaugjahutusvõrgu ehitamist Tartu kesklinna. Kaugjahutusjaam kasutab jahutuse tootmiseks nii traditsioonilisi tööstuslikke jahutusseadmeid kui ka külma jõevett. Erinevate lahenduste paindlik kombineerimine erinevatel aastaaegadel võimaldab optimeerida  külmamasinate töörežiime ja võimsust, mistõttu on võimalik pakkuda klientidele konkurentsivõimelise hinnaga jahutust ning klient ei pea raiskama kasulikku pinda lokaalsete jahutusseadmete paigaldamiseks. Oluline on ka asjaolu, et kaugjahutuse müratase on väga madal ning jahutuse kandjaks on vesi mitte kahjulikud freoonid. 
Back