ES programa „Horizontas 2020“ skyrė 17 milijonų eurų bangų energijos tyrimo projektui, kurį koordinuoja „Fortum“

Europos Komisijos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ skyrė 17 milijonų eurų „Fortum“ koordinuojamam tyrimų projektui „Švari energija iš vandenyno bangų“ (Clean Energy From Ocean Waves, CEFOW) finansuoti. Šio penkerių metų trukmės projekto misija yra tirti ir tobulinti Suomijos įmonės „Wello“ sukurto bangų energijos konvertavimo įrenginio „Penguin“ naudojimą elektros tinkle vandenyno sąlygomis. Šis kelių įrenginių bandomasis projektas bus vykdomas bangų energijos bandymų centre „Wave Hub“, esančiame Kornvalyje, Didžiojoje Britanijoje, kur „Fortum“ išsinuomojo jūros plotą.

 

Šiame projekte suomiška bangų energijos technologija yra kuriama ir valdoma bendradarbiaujant su britų ir švedų ekspertais. ES skyrė 17 milijonų eurų, o visas projekto biudžetas siekia 24,5 milijono eurų. Be „Fortum“ šiame bendrame projekte dalyvauja „Wello Ltd“, „Mojo Maritime Ltd“, „Wave Hub Limited“, „Green Marine (UK) Ltd“, Upsalos universitetas, Plimuto universitetas ir Ekseterio universitetas.

 

„Bangų energija ateityje gali būti svarbi kaip aplinkos neteršiantis energijos gamybos būdas, būtent todėl „Fortum“ dalyvauja mokslinių tyrimų ir plėtros veikloje. Šiuo projektu tikimės pagerinti savo galimybes ir įgūdžius bangų energijos srityje.  Manome, kad Europos Komisijos skirtos lėšos ir patyrę bendradarbiavimo partneriai sukurs puikias sąlygas gerokai pažengti į priekį komercializuojant „Wello“ sukurtą bangų energijos technologiją,” – teigia Heli Antila, „Fortum“ vyriausioji technologijų specialistė. – „Pasauliniu mastu šis projektas yra bangų energijos tyrimų avangarde,“ – prideda Antila.

 

Bendroji informacija žiniasklaidai apie „Fortum“ veiklą plėtojant bangų energijos technologijas:

„Fortum“ aktyviai dalyvauja bangų energijos plėtroje nuo 2007 metų ir išbandė kelias skirtingas technologijas. Viena iš jų yra Suomijos įmonės „AW-Energy“ sukurta „WaveRoller™“, sėkmingai išbandyta Portugalijos pakrantėje. 2013 metais „Fortum“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Prancūzijos jūrinių technologijų įmone DCNS ir „AW-Energy“, pagal kurią bus kartu kuriamas 1,5 MW bangų energijos demonstracinis projektas Bretanėje, Prancūzijoje. Šiam projektui buvo pasirinkta bangų energijos technologija „WaveRoller™“.

 

Švedijoje „Fortum“ ir „Seabased“ AB bendradarbiauja statydamos 10 megavatų bangų energijos parką vakarinėje Švedijos pakrantėje, Sotenäs savivaldybėje. Pagal galingumą tai vienas didžiausių pasaulyje bangų energijos demonstracinių projektų, planuojama, kad energijos gamyba prasidės 2015 metais. Švedijoje naudojama „Seabased“ sukurta technologija – linijinis bangų energijos generatorius, inkaru pritvirtintas prie jūros dugno.

 

Sekdama išbandyti bangų energijos sprendimus Kornvalio pakrantėje Didžiojoje Britanijoje, 2014 m. vasarį „Fortum“ pasirašė nuomos sutartį su bandymų centru „Wave Hub“. Ši sutartis suteikia „Fortum“ naujų galimybių išbandyti didelio masto bangų energijos įrenginius vandenyno sąlygomis.

 

 ***

 

„Fortum“

 

 

„Fortum“ tikslas yra gaminti energiją, gerinančią gyvenimo kokybę šiandienos ir ateities kartoms.  Atsižvelgdami į klientų poreikius „Fortum“ gamina, tiekia, parduoda elektrą ir šilumą, teikia ekspertines paslaugas. „Fortum“ veiklą vykdo Šiaurės ir Baltijos šalyse, Rusijoje ir Lenkijoje. 2014 m. bendrovės „Fortum“ pardavimai siekė 4,75 mlrd. eurų, o lyginamasis veiklos pelnas – 1,35 mlrd. eurų. Šiuo metu mūsų įmonėse dirba apie 8800 darbuotojų. Bendrovės „Fortum“ akcijos įtrauktos į NASDAQ OMX Helsinkio vertybinių popierių biržos prekybos sąrašą.

 

 

 

Atgal