Pirmā koģenerācijas stacija Baltijas valstīs, kurā par kurināmo izmantos atkritumus.

Lietuvas pilsētā Klaipēdā svinīgā ceremonijā atvēra “Fortum” koģenerācijas staciju, kurā par kurināmo izmantos sadzīves un rūpnieciskos atkritumus, kā arī biomasu.

Šodien Lietuvas prezidente Dalija Gribauskaite un Somijas prezidents Sauli Nīnisto Lietuvas pilsētā Klaipēdā svinīgā ceremonijā atvēra “Fortum” koģenerācijas staciju, kurā par kurināmo izmantos sadzīves un rūpnieciskos atkritumus, kā arī biomasu. Jaunā koģenerācijas stacija nodrošinās ar centralizētu siltumapgādi Klaipēdas pilsētas iedzīvotājus un uzņēmumus, bet elektroenerģija tiks nodota Lietuvas elektroapgādes tīklā. Tā ir pirmā šāda veida koģenerācijas stacija Baltijas valstīs.  

"Siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana koģenerācijas procesā no šķirotiem atkritumiem ir ilgtspējīgs risinājums pilsētās. Tas vienlīdz efektīvi atrisina gan enerģijas ražošanas, gan atkritumu apsaimniekošanas jautājumus, un ievērojami samazina siltumnīcefekta gāzu izmešus atmosfērā, salīdzinājumā ar atkritumu apglabāšanu izgāztuvēs, " šodien svinīgajā atvēršanas ceremonijā teica Markus Rauramo, “Fortum” Finanšu Prezidents.

"Šī mums ir nozīmīga diena. Koģenerācijas stacija Klaipēdā ir pirmā no četrām koģenerācijas stacijām, kuras šogad atvērsim Baltijas un Ziemeļvalstīs. Siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana koģenerācijas režīmā ir mūsu stratēģijas pamatā, un mēs esam pārliecināti par ieguvumiem, ko dod ilgtspējīga vietējo kurināmā resursu izmantošana," turpināja Markus Rauramo.

“Fortum” jaunā koģenerācijas stacija aizstās novecojušās jaudas, kurās par kurināmo izmantoja dabasgāzi, kā arī samazinās CO2 izmešu daudzumu par aptuveni 100 000 tonnām gadā.  Pāreja uz enerģijas ražošanu koģenerācijas režīmā ievērojami uzlabos energoefektivitāti, salīdzinājumā ar siltumenerģijas ražošanu katlu mājās, un pozitīvi ietekmē gan centralizētas siltumapgādes konkurētspēju, gan atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Energoefektivitātei sasniedzot gandrīz 90%, jaunā koģenerācijas stacija gadā spēs sadedzināt  230 000 tonnas atkritumu un biomasu, nodrošinot ražošanas jaudu 20 MW elektroenerģijai un 50 MW siltumenerģijai. Bez tam, koģenerācijas stacija ir aprīkota ar dūmgāzu kondensatoriem, kas ziemas periodā nodrošinās vēl papildus 15 MW siltumenerģijas.

Klaipēdas koģenerācijas stacija gadā saražos 140 GWh elektroenerģijas un 400 GWh siltumenerģijas, kas ir aptuveni 40%  no Klaipēdas centralizētās siltumapgādes sistēmas slodzes. Saražotā siltumenerģija tiks pārdota  AB “Klaipėdos energija”, kurai pieder 5% no jaunās koģenerācijas stacijas akcijām.

 

Koģenerācijas stacijas celtniecība tika sākta 2011. gada martā un prasīja apmēram 1,2 miljonus darba stundas, jeb 750 cilvēk-gadus. Darba drošība bija prioritāte visa projekta īstenošanas laikā un bija augstā līmenī. Darba stundas tika zaudētas tikai divu negadījumu rezultātā.  “Fortum” kopējās investīcijas koģenerācijas stacijā ir LTL 435 miljoni vai apmēram EUR 130 miljoni.

Atpakaļ