Fortum atvēris pirmo centralizētās dzesēšanas staciju Baltijā

Pašās maija beigās Fortum Igaunijas pilsētā Tartu svinīgā ceremonijā atvēra pirmo centralizētās dzesēšanas tīklu un staciju Baltijā.
 
Korporācijas Fortum Finanšu prezidents Timo Kartinens (Timo Karttinen) savā uzrunā atklāšanas ceremonijas laikā teica: "Fortum ļoti lepojas ar veiksmīgo sadarbību ar Tartu pilsētu un uzņēmumu Giga AS. Mūsu sadarbība sākās pirms 12 gadiem un kopā mēs esam spēruši soļus pretī tīrākai un zaļākai Tartu pilsētai. Mēs esam samazinājuši fosilo energoresursu izmantošanu, uzbūvējot elektrostaciju, kas darbojas ar vietējiem kūdras un biomasas resursiem. Tagad mēs esam pabeiguši darbu pie unikālas un ilgtspējīgas centralizētās dzesēšanas stacijas un tīkla izbūves."


Klientu vadības procesa vadītājs Baltijā Margo Kulāts (Margo Külaots) ir pārliecināts: "Fortum Igaunijas enerģētikas nozares vēsturē ir atšķīris jaunu lappusi, piedāvājot klientiem pilnīgi jaunu risinājumu – centralizēto dzesēšanu, kas ļauj iegūt tīru un bez trokšņiem klimatu iekštelpās, neizmantojot lielas dzesēšanas iekārtas. Man ir prieks, ka jau šobrīd mēs nodrošinām centralizētās dzesēšanas pakalpojumu diviem klientiem -  lielveikalam “Kvartal”, kas tika atvērts 21.maijā, un viesnīcai, kas vērs durvis tuvākajā laikā.


Lielveikals Kvartal Tartu komerciālajā centrā

 
Centralizētā dzesēšana Tartu pilsētas komerciālajā centrā tiek saražota efektīvā un dabīgā veidā.  No oktobra līdz aprīlim dzesēšanai par brīvu tiek izmantots Emajogi upes ūdens. Sadarbībā ar projektu SmartEnCity, tika uzstādītas saules baterijas, kas saražo elektroenerģiju dzesēšanas stacijas pašpatēriņam. Dzesēšanas stacijā ir uzstādīts siltuma sūknis, kas ļauj paņemt siltumu no dzesēšanas sistēmas atpakaļgaitas ūdens un izmantot to centralizētās siltumapgādes sistēmas cirkulācijas ūdens uzsildīšanai.

Kopš 17.maija saules baterijas ir saražojušas 803 kWh elektroenerģijas un samazinājušas CO2 izmešu daudzumu par 315 kg 
 
Fakti par centralizētās dzesēšanas projektu Tartu pilsētas komerciālajā centrā:
•    Nosaukums: Tartu Kesklinna Külmajaam
•    Investīcijas: 5,7 miljoni eiro
•    Jauda: 13 MW
•    Tīkla garums šobrīd: 1,6 km
•    Ražošana: dzesēšanas avots – Emajogi upes ūdens (aprīlis - oktobris) + dzesētāja kondensatori
•    Saules baterijas: ražo enerģiju centralizētās dzesēšanas stacijas pašpatēriņam
•    Par 71% mazāks CO2 izmešu daudzums
•    Par 71% mazāks primāro resursu patēriņš
•    Par 70% mazāks elektroenerģijas patēriņš 
 

Atpakaļ