„Fortum” un „Lietuvos Energija” sadarbosies, lai Lietuvā būvētu jaunu atkritumu dedzināšanas koģenerācijas staciju

„Fortum” un „Lietuvos Energija” veidos kopuzņēmumu, lai Lietuvas pilsētā Kauņā būvētu jaunu atkritumu dedzināšanas koģenerācijas staciju, kuru plānots nodot ekspluatācijā 2019. gada rudenī.

UAB “Fortum Heat Lietuva” būs jaunā uzņēmuma, kas sauksies UAB „Kauno kogeneracinė jėgainė” (KKJ), mazākumakciju turētājs, kurā tam piederēs līdz 49% akciju. Kopējās investīciju izmaksas jaunajā koģenerācijas stacijā būs ap EUR 150 miljoniem, no kurām „Fortum” tiešās investīcijas būs ap EUR 20 miljoniem. Lēmumu par kopuzņēmuma veidošanu paredzēts pieņemt līdz 2015. gada beigām, kad to būs apstiprinājusi Eiropas Kompetences padome.

Plānots, ka jaunā koģenerācijas stacija gadā izmantos apmēram 200,000 tonnas vietējos sadzīves atkritumus, lai ražotu siltumenerģiju, kuru nodos Kauņas centralizētās siltumapgādes tīklā, kas  apkalpo ap 111000 mājsaimniecības un 3500 juridiskos klientus. Koģenerācijas stacija samazinās CO2 izmešu daudzumu par 65000 tonnām gadā. Turklāt, tā ievērojami samazinās nepieciešamību apglabāt atkritumus izgāztuvēs.

"Jaunā koģenerācijas stacija ir turpinājums “Fortum” investīcijām Baltijas valstīs energoefektīvās koģenerācijas tehnoloģijās, kuras izmanto vietējos kurināmā resursus. Tā atbilst arī Lietuvas Nacionālās Enerģētiskās neatkarības stratēģijai”, stāsta Vitalijus Žuta, UAB „Fortum Heat Lietuva” vadītājs. "Mums ir ļoti laba pieredze ar mūsu pirmo atkritumu dedzināšanas koģenerācijas staciju Klaipēdā, Lietuvā, kura darbojas kopš 2013. gada pavasara."

Jaunā koģenerācijas stacija gadā saražos apmēram 500 GWh siltumenerģijas un 170 GWh elektroenerģijas.

Kombinētā siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana, jeb koģenerācija, ir energo efektīvs enerģijas ražošanas veids, kurā var izmantot gandrīz 90% no kurināmā enerģijas un kas samazina izmešu daudzumu atmosfērā, salīdzinājumā ar ražošanu katlumājās. Pēdējo pāris gadu laikā „Fortum” veicis nozīmīgas investīcijas jaunās koģenerācijas stacijās Somijā, Zviedrijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā.

Fortum Korporācija, Korporatīvās komunikācijas

Papildu informācija:

Andrius Kasparavičius, +37069817740, Fortum runas persona Lietuvā

Par „Fortum”

“Fortum” mērķis ir radīt enerģiju, kas uzlabos mūsu un nākamo paaudžu dzīves kvalitāti. Rūpējoties par mūsu klientu vajadzībām, mēs ražojam, pārvadām un pārdodam siltumenerģiju un elektroenerģiju un sniedzam ar to saistītos ekspertu pakalpojumus. Mēs strādājam Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, Krievijā un Polijā. 2014. gadā “Fortum” pārdošanas apjomi sasniedza 4.1 miljardus eiro (izslēdzot pārdoto elektroenerģijas pārvades biznesu) un salīdzināmā pamatražošanas peļņa bija 1.1 miljardi eiro. Uzņēmumā strādā aptuveni 8,000 darbinieki. „Fortum” akcijas ir kotētas Nasdaq Helsinku biržā. www.fortum.com

Par „Lietuvos enerģija”

„Lietuvos Energija” galvenais darbības veids ir elektroenerģijas un siltumenerģijas pārvade un piegāde, dabasgāzes tirdzniecība un pārvade, kā arī spēkstaciju un tīklu būvniecība un uzturēšana. „Lietuvos Energija” grupā strādā vairāk kā 5,600 darbinieki un uzņēmums kontrolē un ir operators galvenajām Lietuvas elektrostacijām, kas nodrošina elektroapgādi un pakalpojumus vairāk kā 1.6 miljonam klientu visā Lietuvā. Uzņēmums piedāvā arī elektroapgādes pakalpojumus un ir operators 8.2 tūkstošiem kilometrus garam gāzes cauruļvadam, kas piegādā gāzi vairāk kā 560 tūkstošiem klientu ārvalstīs.

Atpakaļ