Fortum turpinās investēt viļņu enerģijas tehnoloģiju pētniecībā un izstrādē, iegādājoties uzņēmuma Wello Oy akcijas

Energokompānija Fortum ir iegādājusies 13,6 procentus akciju Somijas viļņu enerģijas tehnoloģiju izstrādes uzņēmumā Wello Oy. Uzņēmuma Wello izstrādātā viļņu enerģijas pārveidotāja Penguin pamatā ir peldoša iekārta, kas uztver viļņu radīto kinētisko enerģiju un ar ģeneratora palīdzību pārvērš to elektroenerģijā. Peldošās iekārtas sniegtā priekšrocība ir mazāka vajadzība pēc lielu enkuru izmantošanas. 


 

Fortum uzskata, ka nākotnē enerģijas ražošanas pamatā būs atjaunojamie enerģijas avoti un resursi tiks izmantoti daudz efektīvāk nekā patlaban. Viļņu enerģijai, kas ir tāds enerģijas ražošanas veids, kas nerada izmešus, nākotnē var būt būtiska nozīme, un tieši tāpēc tā ir arī viena no Fortum pētniecības un izstrādes darba galvenajām jomām.

„Mēs vēlamies ņemt aktīvu dalību šajā attīstības procesā, tāpēc ir tik svarīgi piedalīties dažādu viļņu enerģijas tehnoloģiju izstrādē,” norāda Fortum tehnoloģiju direktore Heli Antila (Heli Antila). „Īpaši interesants ir Wello izstrādātās tehnoloģijas darbības princips un tas, kā inovatīvais tiek apvienotas ar jau esošajām tehnoloģijām.”

Wello vadītājs Aki Lukainens (Aki Luukkainen) sadarbību ar Fortum uzskata par dabisku soli Wello ceļā no tehnoloģiju izstrādes posma uz komercizmēģinājumu posmu. „Šis ir lielisks piemērs tam, kā mazs uzņēmums kopā ar lielu uzņēmumu izveido partnerību, kura var būtiski paātrināt jaunas tehnoloģijas pārtapšanu par komercproduktu. Uzņēmumi Wello un Fortum abi kopā var spert būtisku soli uz priekšu šajā nozarē, kas nepārtraukti attīstās.

Fortum korporācija,

Korporatīvās komunikācijas daļa


 

Papildu informācija:

Heli Antila, tehnoloģiju direktore, Fortum, tālr.: +358 40 571 7188

Aki Lukainens, vadītājs, Wello, tālr.: +358 40 517 8387

Informācija par Fortum viļņu enerģijas tehnoloģijas izstrādi

Fortum jau kopš 2007. gada ir aktīvi piedalījies viļņu enerģijas attīstīšanā un ir bijis iesaistīts vairāku tehnoloģiju izstrādē. Viena no šīm tehnoloģijām ir Somijas uzņēmuma AW-Energy tehnoloģija WaveRoller™, kas tika sekmīgi izmēģināta pie Portugāles krastiem. Pagājušajā gadā Fortum parakstīja sadarbības līgumu arī ar Francijas jūras tehnoloģiju uzņēmumu DCNS, lai turpinātu AW-Energy tehnoloģijas testēšanu un izstrādi pie Bretaņas krastiem Francijā.

Zviedrijā Fortum un uzņēmums Seabased AB patlaban sadarbojas viļņu enerģijas parkā, kura jaudu ir 10 megavati un kas atrodas Zviedrijas rietumu piekrastē, Sotenäs. Tas ir viens no pasaulē lielākajiem viļņu enerģijas demonstrācijas projektiem, kurā ražošana tiks uzsākta 2014. gadā. Tehnoloģijai, kas izvēlēta izmantošanai Zviedrijā, ir Seabased lineārais viļņu enerģijas ģenerators, kas novietots uz jūras gultnes.

2014. gada februārī Fortum parakstīja nomas līgumu ar Apvienotajā Karalistē esošo Viļņu enerģijas centru (Wave Hub), lai pie Kornvolas krastiem testētu viļņu enerģijas risinājumus. Šis līgums Fortum sniedz jaunu iespēju strauji izvietot progresīvus, pilnvērtīgus enerģijas pārveidotājus okeāna apstākļos. Viļņu enerģijas risinājums, kura izvietošanas iespējas Fortum patlaban izvērtē, ir uzņēmuma Wello tehnoloģija Penguin.

Par ”Fortum”

“Fortum” mērķis ir radīt enerģiju, kas uzlabos mūsu un nākamo paaudžu dzīves kvalitāti. Rūpējoties par mūsu klientu vajadzībām, mēs ražojam, pārvadām un pārdodam siltumenerģiju un elektroenerģiju un sniedzam ar to saistītos ekspertu pakalpojumus. Mēs strādājam Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, Krievijā un Polijā. 2013. gadā “Fortum” pārdošanas apjomi sasniedza 6.1 miljardu eiro un salīdzināmā pamatražošanas peļņa bija 1.6 miljardi eiro. Uzņēmumā strādā aptuveni 8,800 darbinieki. „Fortum” akcijas ir kotētas NASDAQ OMX Helsinku biržā. www.fortum.lv

Par Wello Oy

Wello Oy ir Somijā bāzēts jūras viļņu enerģijas tehnoloģiju izstrādes uzņēmums, kuru 2008. gadā ar biznesa mecenāta Martina Estlandera (Martin Estlander) palīdzību izveidoja Heiki Pakinens (Heikki Paakkinen). Riska kapitāla uzņēmums VNT Management Oy un Finnvera nolēma veikt sākotnējos ieguldījumus uzņēmumā 2009. gadā. Liels atbalsts uzņēmumam ir bijusi arī Tekes – Somijas Inovāciju finansēšanas aģentūra.

Informācija tīmeklī: šeit

Atpakaļ