Fortum un St1 sāk ģeotermālās enerģijas ražošanas pilotprojektu Somijas pilsētā Espo

​Enerģētikas kompānijas Fortum un St1 uzsāk sadarbību ar mērķi uzbūvēt Somijā pirmo rūpniecisko ģeotermālo siltumenerģijas ražotni. St1 sāks darbu pie pilotprojekta plānošanas, kuru paredzēts pabeigt  2016. gadā.  St1 ģeotermālās rūpnīcas būvniecības vieta tiks izraudzīta  Otaniemi vai Kivenlahti rajonos, kuros atrodas Fortum siltumenerģijas ražotnes. Nākotnē Fortum pirks jaunajā ražotnē saražoto siltumenerģiju, lai to nodotu Espo centralizētās siltumapgādes sistēmas tīklā.  
 
Aplēses liecina, ka ģeotermālās rūpnīcas ražošanas jauda būs ap 40 megavatiem ģeotermālās enerģijas. Ar šādu jaudu Fortum varēs nodrošināt līdz pat 10% no Espo rajona centralizētās siltumapgādes slodzes. Tā kā ģeotermālā siltuma saražošanā netiek izmantots kurināmais, rūpnīca neradīs izmešus atmosfērā. 
 
Ģeotermālā enerģija tiek ražota izurbjot zemē divus urbumus vairāku kilometru dziļumā. Vienā no šiem caurumiem tiek iepildīts ūdens. Ūdenim zemē uzsilstot, tas ceļas augšup pa otru urbumu. Tālāk siltumenerģijas ražotnē uzsildītais ūdens plūst cauri siltummainim uz centralizētās siltumapgādes sistēmas tīklu. Šajā procesā ūdens kļūst tik silts, ka to var izmantot centralizētās siltumenerģijas ražošanā bez siltuma sūkņu palīdzības.  
 
“Mūsu mērķis ir samazināt izmešu daudzumu, kas rodas centralizētas siltumenerģijas ražošanas procesā. Ģeotermālā siltumenerģija ir bezizmešu enerģija, kas šādā mērogā vēl Somijā nav bijusi izmantota. Tas palielina siltumenerģijas ražošanas iespējas un samazina izmešu daudzumu Espo rajonā. Tā mums ir jauna joma un mēs ar aizrautību gaidām, kad sāksies urbšanas darbi,” stāsta Joni Haikarainens (Jouni Haikarainen), Fortum viceprezidents, kurš atbild par siltumenerģijas ražošanu Somijā un Baltijas valstīs.
 
“Ģeotermālā siltumenerģija ir ļoti interesanta alternatīva bezizmešu siltumenerģijas ražošanai. Saskaņā ar mūsu stratēģiju, mēs investējam šajā projektā, jo ticam, ka šī metode ļauj saražot ievērojamu daudzumu enerģijas industriālā līmenī arī starptautiskā mērogā. Mūsu uzņēmuma zināšanas un pieredze enerģētikas sektorā nodrošina stabilu platformu biznesa paplašināšanai jaunos enerģijas ražošanas veidos,” stāsta Mika Antonens  (Mika Anttonen), St1 direktoru padomes priekšsēdētājs.  
   
Fortum Korporācija
Korporatīvās komunikācijas
 
Papildu informācija: 
Fortum Oyj, Jouni Haikarainen, Viceprezidents Somijā un Baltijas valstīs, tel. +358 40 709 5690
St1 Nordic Oy, Mika Anttonen, direktoru padomes priekšsēdētājs, tel. +358 10 557 11
 
 Par Fortum
“Fortum” mērķis ir radīt enerģiju, kas uzlabos mūsu un nākamo paaudžu dzīves kvalitāti. Rūpējoties par mūsu klientu vajadzībām, mēs ražojam, pārvadām un pārdodam siltumenerģiju un elektroenerģiju un sniedzam ar to saistītos ekspertu pakalpojumus. Mēs strādājam Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, Krievijā un Polijā. 2013. gadā “Fortum” pārdošanas apjomi sasniedza 6.1 miljardu eiro un salīdzināmā pamatražošanas peļņa bija 1.6 miljardi eiro. Uzņēmumā strādā aptuveni 8,800 darbinieki. „Fortum” akcijas ir kotētas NASDAQ OMX Helsinku biržā. www.fortum.lv
 
St1 ir Somijas enerģētikas grupa, kas īsteno savu vīziju kļūt par vadošo no CO2 brīvas enerģijas ražotāju un pārdevēju. Uzņēmums attīsta ekonomiski dzīvotspējīgus un videi draudzīgus enerģētiskos risinājumus. St1enerģētikas pakalpojumi un produkti aptver visu diapazonā no vēja enerģijas līdz augstas koncentrācijas metanola RE85 ražošanai no bioloģiskajiem atkritumiem. St1 pieder bioetanola rūpnīcas Somijā un naftas pārstrādes rūpnīca Gēteborgā, Zviedrijā,  kā arī St1 un Shell degvielas mazumtirdzniecības stacijas Somijā, Zviedrijā un Norvēģijā. Uzņēmuma galvenais birojs atrodas Helsinkos. Šobrīd uzņēmumā strādā vairāk nekā 550 darbinieki Somijā, Zviedrijā un Norvēģijā. www.st1.eu
 

Atpakaļ