“Fortum” koģenerācijas stacija Klaipēdā uzsākusi elektroenerģijas ražošanu

Jaunā „Fortum“ koģenerācijas stacija Klaipēdā, kurā par kurināmo izmantos atkritumus, ir pirmā šāda veida koģenerācijas stacija Baltijas valstīs.

Š.g. 26. februārī  “Fortum” koģenerācijas stacijā, kas atrodas Klaipēdas brīvajā ekonomiskajā zonā, tika pabeigti sinhronizācijas darbi un uzsākta elektroenerģijas ražošana. Testēšanas darbi Klaipēdas koģenerācijas stacijā tiek veikti kopš šā gada 21. janvāra, kad tika veikta pirmā aizdedzināšana ar dabasgāzi un uzsākta siltumenerģijas ražošana, vēlāk pakāpeniski pārejot uz biomasu un sadzīves un rūpnieciskajiem atkritumiem. Pārbaužu laikā visi izmeši no koģenerācijas stacijas atbilda noteiktajām normām. Atkritumus Klaipēdas koģenerācijas stacijai piegādā "Klaipėdos Atliekų Tvarkymo Centras“. 

UAB „Fortum Heat Lietuva” ģenerāldirektors Vitalijus Žuta stāsta, ka Klaipēdas koģenerācijas stacijas darbības uzsākšana norit saskaņā ar grafiku. „Jau šobrīd varam būt pārliecināti, ka „Fortum Klaipėda” sāks darboties testa režīmā kā plānots mēneša beigās”, ir pārliecināts Vitalijus Žuta.

Jaunā „Fortum“ koģenerācijas stacija pārdos siltumenerģiju AB „Klaipėdos Energija” un nodos to Klaipēdas pilsētas centralizētās siltumapgādes tīklā. Elektroenerģija tiks nodota Lietuvas elektroapgādes tīklā. Stacijas ražošanas jauda elektroenerģijai ir 20 megavati (MW), siltumenerģijai - 50 MW un papildus 13 MW tiks iegūti ar kondensātoru no  izplūdes gāzēm ziemas sezonā. Stacija gadā saražos aptuveni 140 GWh elektroenerģijas un ap 400 GWh siltumenerģijas, kas ir aptuveni 40% no Klaipēdas centralizētās siltumapgādes patēriņa.

Jaunā „Fortum“ koģenerācijas stacija Klaipēdā, kurā par kurināmo izmantos atkritumus, ir pirmā šāda veida koģenerācijas stacija Baltijas valstīs. Atkritumu izmantošana enerģijas ražošanā ir mūsdienīgs un videi draudzīgs risinājums, kas efektīvi risina ar atkritumu poligoniem, enerģētisko atkarību no citu valstu resursiem un energoresursu cenām saistītus jautājumus. Eiropā ir vairāk nekā 400 šādas stacijas; aptuveni 130 līdzīgas stacijas atrodas Francijā un vairāk nekā 50 - Skandināvijas valstīs.

Latvijā, Jelgavā, „Fortum“ būvē valstī lielāko biomasas koģenerācijas staciju, kura tiks nodota ekspluatācijā 2013. gada rudenī. „Jaunā biomasas koģenerācijas stacija spēs nodrošināt līdz 85% no Jelgavas centralizētās siltumapgādes jaudas, ražošanā izmantojot atjaunojamo energo resusru – šķeldu,“ stāsta SIA „Fortum Jelgava“ valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa. „Tas ļaus samazināt siltumenerģijas tarifu, kā arī samazinās CO2 izmešu daudzumu no „Fortum“ ražotnēm Jelgavā par vairāk nekā 74%,“ viņa piebilst. „Fortum“ stratēģijas pamatā ir ilgtspējīga un videi draudzīga elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana no vietējiem atjaunojamiem resursiem. Tas ir efektīvākais un arī klientiem cenu ziņā draudzīgākais risinājums.

Atpakaļ