Andrzej Starzyński

Starszy Specjalista ds. Rozwoju Projektu, lokalizacja: Zabrze.

Jak trafiłeś do Fortum?

Fortum trafiło do mnie J . Pracowałem w Elektrociepłowni Zabrze SA ,trafiłem tam bezpośrednio po studiach. W 2011 r Elektrociepłownie Zabrze SA od Skarbu państwa kupiło Fortum w tym czasie pracowałem tam na stanowisku  Kierownik Działu Wykonawstwa Remontów. Kupno elektrociepłowni przez Fortum był dla mnie pierwszym kontaktem z międzynarodową  korporacją. Zarządzanie i organizacja pracy w Fortum różniła się od dotychczas mi znanej . Z perspektywy  widzę ile wymagało to pracy i zaangażowania z jednej i drugiej strony by scalić dwa tak różne twory .

Jaka jest Twoja rola i odpowiedzialności w Fortum?

Moja rola w Fortum zmieniała się i zmienia w czasie. Obecnie otrzymałem duże wyróżnienie i  zostałem włączony do zespołu Inwestycyjnego Adama Kampy i razem z kolegami i koleżankami z zespołu realizujemy jedną  z ambitniejszych i ważniejszych inwestycji Fortum tz. Budowę nowej elektrociepłowni w Zabrzu wraz z kotłami szczytowymi w Zabrzu i Bytomiu oraz magistralą ciepłownicza łączącą Zabrze i Bytom. Mam wpływ na rozwiązania techniczne nowej elektrociepłowni, jej kształt połączenia z istniejącą infrastrukturą elektrociepłowni w Zabrzu. Jako członek zespołu inwestycyjnego mam bezpośredni kontakt z projektantami i wykonawcami. Jestem bezpośrednio na terenie budowy i mam wpływ  na to jak rodzi się nowa nowoczesna Elektrociepłownia. Wiąże  się to oczywiście duża odpowiedzialnością, świadomością wagi i znaczenia powierzonych zadań.

Jak rozwijała się Twoja kariera w Fortum?

Zaczynałem w wydziale inwestycji Fortum Zabrze SA jako Specjalista/Koordynator ds. Inwestycji i Remontów. W tym czasie miałem przyjemność brać udział w pierwszych zadaniach inwestycyjnych wykonywanych przez już Fortum na  majątku elektrociepłowni. To był ciekawy okres wiele wyzwań,  wiele nauki – inne narzędzia pracy inne raportowanie . Następnie mniej więcej po roku dostałem szanse sprawdzenia się w obszarze  który zawsze byłem powiązany jednak nigdy bezpośrednio. Otrzymałem propozycje i wyzwanie: powierzono    mi stanowisko Kierownika ds. technicznych dla dwóch elektrociepłowni: Fortum  Zabrze SA  i Fortum Bytom SA.

Ten czas to spojrzenie na proces produkcji i funkcjonowanie zakładu z innej strony. Wiele nowych wyzwań wiele doświadczeń, nauki  i ogromna satysfakcja z rezultatów pracy. Bardzo pomocne w tym czasie były moje doświadczenia z obszarów remontowych i inwestycyjnych.

Nie mogę narzekać na brak możliwości rozwoju w Fortum  na przełomie  2014/2015r otrzymałem szanse sprawdzenia się w „warunkach bojowych” – zostałem oddelegowany do Fortum Power Solution i razem z kolegami z Polski i Finlandii  brałem udział w budowie instalacji odazotowania spalin na Elektrociepłowni Kraków należącej do koncernu EDF- to bardzo ciekawe i wartościowe doświadczenie. Mogłem porównać działanie dwóch korporacji działających na  tym samym rynku. Miałem okazję ( pierwszy raz w mojej karierze) brać udział w budowie tak dużego i skomplikowanego przedsięwzięcia. To była świetna okazja na  spojrzenie na biznes z innej perspektywy. To doświadczenie procentuje do dziś , wykorzystuje je w zespole inwestycyjnym. Jestem dumny ze mogę mieć wpływa na coś tak ważnego jak nowa elektrociepłownia

Co uważasz za najważniejsze atuty Fortum jako pracodawcy?

Z mojej perspektywy zdecydowanie możliwość rozwoju sprawdzenia się w wielu obszarach działania w ramach jednej organizacji. Takie doświadczenia są bardzo wartościowe rozwijają wiedzę i umiejętności pozwalają spojrzeć na funkcjonowanie organizacji w wielu perspektyw jednoczesne dodają wiary w siebie we własne możliwości i zdolności.

Jakie widzisz możliwości rozwoju kompetencji i swojej kariery w Fortum?

Teraz jestem sercem i głową w projekcie nowej elektrociepłowni w Zabrzu skupiam się na tym – co w przyszłości? Mam nadzieję zdobyte na budowie doświadczenie będzie procentować  i będę mógł je wykorzystywać przy następnych równie a może i bardziej  ambitnych projektach 

Jaki jest wkład Twój / Twojego zespołu w realizację misji Fortum – „Spółka energetyczna następnych pokoleń”?

Budowana elektrociepłownia to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu, będzie spełniać wszystkie wygórowane normy środowiskowe. Na etapie projektowania zwraca się dużą uwagę na kwestie ochrony środowiska, na uciążliwość dla lokalnej społeczności – misja Fortum jest z nami przez cały czas. Jako inspektor na budowie dbam o bezpieczne wykonywanie pracy ( bezpieczne zarówno dla pracownika jak i środowiska)

W jaki sposób zrównoważony rozwój jest widoczny w Twojej codziennej pracy?

W obszarze projektowanie i realizacji zadania.

 

02/03/2016