Fortum współorganizatorem konferencji „Wrocław bez smogu”.

Aż 6 polskich miast znajduje się w pierwszej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Niestety w tym smutnym zestawieniu znalazł się również Wrocław. 23 lutego firma Fortum była współorganizatorem konferencji „Wrocław bez smogu”, w trakcie której władze miasta, firmy ciepłownicze, naukowcy oraz mieszkańcy szukali rozwiązań które pozwolą poprawić jakość powietrz na terenie miasta. Być może niektórym osobom będzie trudno w to uwierzyć, ale w trakcie aż 73 dni w roku stężenie niebezpiecznych pyłów na terenie miasta przekracza nawet dwukrotnie dozwolone normy. Na 1100 przebadanych na świecie miast Wrocław znajduje się na mało chlubnym 790 miejscu. Szacuje się że każdego roku nawet 500 mieszkańców Wrocławia umiera w związku z poziomem zanieczyszczeń. Nikt w trakcie konferencji nie odważył się kwestionować prezentowanych danych.​

Wszyscy byli również zgodni co do tego jakie są główne przyczyny takiej sytuacji. W największej mierze za pogorszenie stanu powietrza odpowiadają przydomowe kotłownie i paleniska zasilane węglem niskiej jakości, a nawet śmieciami. Kolejnym wyzwaniem  jest komunikacja. Każdego dnia do miasta wjeżdża nawet 200 tys. samochodów, co nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska oraz długość korków. Na trzecim miejscu znajdują się zakłady przemysłowe działające w okręgu wrocławskim. 
Ekologiczne rozwiązanie dla polskich miast.

Dlaczego firmy ciepłownicze, takie jak nasza są zapraszane do współorganizowania podobnych konferencji? Otóż jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań kwestii smogu na ternie miast jest ciepło sieciowe. Jest to rozwiązanie na które stawiają także władze, jak i mieszkańcy.

W odróżnieniu od przydomowych palenisk wysokoefektywne elektrociepłownie muszą spełnić szereg rygorystycznych standardów ekologicznych narzucanych przez prawo krajowe oraz europejskie. To także milionowe inwestycje w nowoczesną infrastrukturę. 

Ciepło wytwarzane w nowoczesnych elektrociepłowniach pozwala ograniczyć emisje CO2 nawet o około 30% w porównaniu z tradycyjnymi kotłowniami przydomowymi. Dobrym przykładem jest elektrociepłownia Fortum w Częstochowie, która w zaledwie 5 lat pozwoliła na uniknięcie emisji ponad 625 tysięcy ton CO2 do atmosfery!

Równie istotny jest fakt, że dym unoszący się z wysokich kominów elektociepłowni nie wraca na ulice naszych miast, czego nie można powiedzieć o dymie z nisko zawieszonych kominów zainstalowanych na domkach i kamienicach. 

Nie czekajmy, aż zrobią to za nas inni.

Z dnia na dzień nie pozbędziemy się tego problemu. Opisywane w trakcie prezentacji miasta takie jak Londyn, czy Sztokholm walczyły z tym problemem przez dekady. Nie ma jednak wątpliwości, że zdecydowane działania trzeba podjąć już teraz.
 
Nie czekajmy, że ktoś zrobi to za nas. Powiedział Tomasz Smilgiewicz Dyrektor Sprzedaży Fortum i uczestnik debaty. Fortum nadal będzie zachęcać i wspierać właścicieli kamienic w centrum miasta, aby przyłączali się do sieci ciepłowniczej. Będziemy chcieli również na terenie miast w Których działamy zainicjować, a następnie wspierać projekt rozmieszczenia punktów ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną. Plany działań oraz priorytety przedstawiali również przedstawiciele władz Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawiciele organizacji miejskich i ekologicznych.

Wartym podkreślenia i  niezmiernie pozytywnym faktem była frekwencja, która przekroczyła oczekiwania organizatorów i była zdecydowanie większa od tej z poprzedniego roku . W auli Politechniki Wrocławskiej stawili się tłumnie zarządcy, lokatorzy, działacze społeczni, dziennikarze oraz mieszkańcy Wrocławia. Wejściówki skończyły się na 2 dni przed startem imprezy. Świadczy to jedynie o tym, że temat budzi emocje i wymaga zdecydowanego i poważnego traktowania.
​​​​​

04/03/2016