Powiadom lokatorów o zbliżającym się sezonie grzewczym

baner_4a.jpg

Wrzesień to ostatni moment, kiedy mamy jeszcze trochę czasu aby przygotować się do startu sezonu grzewczego. Wiedzą o tym służby techniczne Fortum, które aktualnie dokonują przeglądów urządzeń i uzupełniają instalacje grzewcze. Wiedzą o tym również pracownicy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, którzy sprawdzają stan instalacji i kończą zaplanowane prace remontowe. Ale czy o zbliżającym się sezonie grzewczym pamiętają również mieszkańcy?

Wielu z lokatorów nie zdaje sobie sprawy, że również od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania, zwłaszcza w te pierwsze chłodniejsze dni jesieni. Prozaiczny powód niedogrzania budynków. Ani świetnie przygotowana instalacja, ani sprawny węzeł nie zagwarantują komfortu cieplnego w budynku, jeśli grzejniki będą zapowietrzone. W takiej sytuacji po uruchomieniu ogrzewania ostatnie kondygnacje budynków pozostają zawsze nieogrzewane.

Jak często taka sytuacja ma miejsce?
Każdego roku odnotowujemy kilka tysięcy takich zgłoszeń, a ich ilość rośnie zawsze w okresie startu sezonu grzewczego. Cześć tych zgłoszeń wynika z nieszczelności instalacji, jednak większość z nich  ma inny, bardziej prozaiczny powód. Wystarczy, że w trakcie prowadzonego uzupełniania jeden z grzejników na niższych kondygnacjach miał zamknięty zawór przygrzejnikowy i był wypełniony powietrzem.  Po odkręceniu zaworu (kiedyś przecież zrobi się zimno i trzeba będzie to zrobić) powietrze zamknięte w grzejniku  przeniesie się do najwyższych punktów górnych kondygnacji  zapowietrzając usytuowane tam grzejniki, które przestaną grzać. Choć może trudno w to uwierzyć, ale to właśnie pozamykane zawory przygrzejnikowe są jedną z najczęstszych przyczyn niedogrzania budynków na początku sezonu!

 

Jak można rozwiązać ten problem?
Jednym z rozwiązań są nowoczesne systemy automatycznego uzupełniania zładu (AUZ). Układ taki montowany jest na węźle cieplnym i w sposób ciągły weryfikuje wartość ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku gdy wartość ciśnienia spada poniżej wartości granicznej układ AUZ w sposób automatyczny, bez udziału naszych pracowników podaje nośnik ciepła (wodę) do instalacji ogrzewania. Można powiedzieć, że instalacja centralnego ogrzewania jest uzupełniana w sposób ciągły. Jeżeli do tego, jako właściciele lub zarządcy budynków zamontowaliśmy na pionach zawory odpowietrzające to problem z zapowietrzonych grzejników na górnych kondygnacjach powinien zniknąć.

Kolejnym, wcale nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest zaapelowanie do mieszkańców o przestawienie zaworów przygrzejnikowych do pozycji otwartej  już teraz w okresie przed startem sezonu. Warto również przypominać o nieprowadzeniu w tym okresie prac remontowych, które wymagają demontażu grzejników.

Zwykła kartka powieszona na klatce schodowej może sprawić, że start sezonu będzie nieco mniej „gorącym” okresem. Zwłaszcza lokatorzy z ostatniego piętra będą wdzięczni za podjęcie tych prostych, ale często bardzo skutecznych działań.
    


Back