EK piešķīrusi finansējumu Fortum ātrās pirolīzes rūpnīcu projektiem

Pagājušajā nedēļā EK piešķīrusi finansējumu NER 300 programmas ietvaros diviem „Fortum” ātrās pirolīzes rūpnīcu projektiem: 6, 9 milj. EUR pirolīzes rūpnīcas integrēšanai Pērnavas biomasas koģenerācijas stacijā Igaunijā un 3,9 milj. EUR ātrās pirolīzes rūpnīcas projekta īstenošanai Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijā Latvijā.

 

SIA „Fortum Jelgava” valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa stāsta: „Mēs esam ļoti priecīgi un gandarīti par piešķirto finansējumu, jo tas ir veicinošs faktors, lai turpinātu darbu pie pirolīzes projekta tālākas attīstīšanas, kā arī viens no faktoriem, kuru „Fortum” ņems vērā pirms galīgā investīciju lēmuma pieņemšanas. Tomēr EK piešķirtais finansējums nav vienīgais faktors, kuru uzņēmums vērtēs. Tiks vērtēta arī investīciju vide Latvijā, kura pēdējo gadu laikā ir sagādājusi dažus negaidītus pavērsienus, piemēram, bez pārejas perioda ieviestais SEN un plānotās retroaktīvās izmaiņas elektroenerģijas atbalstam. Tas diemžēl ir ietekmējis mūsu tiesisko paļāvību un mazina investīciju vides pārredzamību un prognozējamību kopumā. Tomēr es ceru, ka „Fortum” izdosies šo projektu realizēt arī pie mums Latvijā, ne tikai Skandināvijā, kur „Fortum” ir īstenojis pirmo koģenerācijas stacijā integrēto pirolīzes rūpnīcas projektu”.

„Fortum” ir izstrādājis inovatīvu tehnoloģiju, integrējot pirolīzes rūpnīcu biomasas koģenerācijas stacijā, un tādējādi papildus siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai saražojot arī bioeļļu, kuru var izmantot kā kurināmo un aizstāt sēru saturošos šķidros kurināmos, piemēram, mazutu un dīzeļdegvielu. Pirmo šādu projektu „Fortum” ir īstenojis Somijas pilsētā Joensu, kur uzņēmums ir uzbūvējis pasaulē pirmo koģenerācijas stacijā integrētu koksnes ātrās pirolīzes rūpnīcu.

EK kopumā 19 klimata pārmaiņu apkarošanas projektiem piešķīrusi vienu miljardu eiro saskaņā ar pārrobežu projekta "NER 300" finansējuma programmas izsludināto otro uzaicinājumu iesniegt pieteikumus. Projektu finansējums gūts no emisiju kvotu pārdošanas Eiropas Savienības (ES) emisiju kvotu tirdzniecības sistēmā. Tagad piesārņotāji maksā par jaunu mazoglekļa iniciatīvu radīšanu, norādījusi EK.

Atpakaļ