“Fortum” biomasas koģeneracijas stacijas projekta gaita

Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijas būvniecība notiek saskaņā ar plānoto laika grafiku.

​2013. gadā nozīmīgākais notikums Jelgavas centralizētā siltumapgādē būs jaunās biomasas koģenerācijas stacijas, kas ir viens no lielākajiem investīciju projektiem Latvijā un kuru īsteno Somijas energokompānijas „Fortum” uzņēmums Jelgavā, nodošana ekspluatācijā. Jaunā koģenerācijas stacija nodrošinās Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmu no viena siltuma avota, izmantojot zem Lielupes izbūvēto saistvadu. Tādējādi būtiski mainīsies kurināmā struktūra – ja līdz šim centralizētas siltumapgādes nodrošināšanā tika izmantota tikai dabasgāze, tad 2013./2014. gada apkures sezonā galvenais kurināmais būs biomasa. „Mēs sagaidām, ka tas labvēlīgi ietekmēs siltumenerģijas tarifu Jelgavā un padarīs mūsu pakalpojumu konkurētspējīgāku un klientiem draudzīgāku”, stāsta Ginta Cimdiņa, SIA „Fortum Jelgava” valdes priekšsēdētāja. „Mums ir ļoti svarīgi, lai mūsu klienti - Jelgavas pilsētas iedzīvotāji un uzņēmumi, saņemtu kvalitatīvu pakalpojumu par samērīgu cenu. Fortum pieredze rāda, ka visefektīvākais siltumenerģijas ražošanas veids Baltijas reģionā ir ražot to koģenerācijas procesā (kas ir vienlaicīga elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana) no vietējiem kurināmā resursiem. Tādējādi tiek sasniegta visaugstākā kurināmā izmantošanas efektivitāte, tiek izmantoti vietējie resursi, kas ir lētāk nekā importētais fosilais kurināmais, un kas ir ne mazāk svarīgi – tiek sekmēta vietējās ekonomikas attīstība.”

Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijas būvniecība notiek saskaņā ar plānoto laika grafiku. „Celtniecības darbi būvlaukumā ir pabeigti par 80% un turpinās iekārtu montāžas darbi. Ir pabeigta katlu ēkas konstruktīvā daļa un katls tiek gatavots spiediena testam; ir pabeigta turbīnas ēkas būvniecība un šobrīd tiek gatavota vieta turbīnas montāžai,” par padarīto stāsta biomasas koģenerācijas stacijas projekta vadītājs un nākamais ekspluatācijas vadītājs Ingus Kaprāns. Šobrīd tiek pabeigta kurināmā padeves sistēmas montāža un tiek būvēta ūdens sagatavošanas stacija. Arī komunikāciju (ūdens, kanalizācija, gāze, elektrība) izbūve koģenerācijas stacijas teritorijā ir pabeigta par 80% un turpinās iekšējie montāžas darbi. Ir paredzēts, ka katla testēšana ar gāzes degļiem varētu notikt aprīļa vidū. Testēšanas darbi, tāpat kā teritorijas labiekārtošanas darbi turpināsies vasaras periodā. Paredzēts, ka stacija tiks nodota ekspluatācijā jau šā gada septembrī.

  Kopējais projekta investīciju apjoms ar infrastruktūras izveidi un savienojuma zem Lielupes izbūvi, ir 70 miljoni Eiro. 6 miljonus Eiro ir paredzēts apgūt no ES struktūrfondiem par atjaunojamo energoresursu izmantošanu enerģijas ražošanā.

Fortum regulāri veic arī citus siltumapgādes sistēmas efektivitātes paaugstināšanas pasākumus. Šobrīd strādājam pie siltumenerģijas skaitītāju automātiskās nolasīšanas sistēmas ieviešanas projekta, lai jau 2013. gada pavasarī siltumenerģijas skaitītāju rādījumus nolasītu automātiski. Tas ievērojami uzlabos siltumapgādes sistēmas klientu servisu, jo nodrošinās precīzāku siltumenerģijas patēriņa datu nolasīšanu konkrētā uzskaites periodā, ļaus izvairīties no cilvēciskās kļūdas faktora, kā arī dos iespēju veikt operatīvu un precīzu siltumenerģijas patēriņa datu analīzi.

Atpakaļ